Rozmiary ram szosowych

Rozmiary ram szosowych

Rozmiary ram szosowych. Jak dopasować rozmiar ramy szosowej?

 

W rowerach szosowych to nie materiał z jakiego wykonana jest rama, nie najdroższe komponenty mają znaczenie. W szosie liczy się dobrze dobrany rozmiar ramy roweru szosowego i kropka.

 

Dlatego zadbaj o solidne pomiary swojego ciała. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Jak dobrać rozmiar ramy roweru szosowego

 

Wzór obliczeniowy dla wymiarów nóg mierzonych od podłoża (stopy) do krocza

Klasyczna rama szosowa

Długość nóg od ziemi do kroku – uzyskany pomiar w cm pomnóż przez 0,67

Rama szosowa opadająca

Długość nóg od ziemi do kroku – uzyskany pomiar w cm pomnóż przez 0,58

Uzyskany rezultat to wartość podana w centymetrach i taką też możesz zachować w poszukiwaniu odpowiedniej ramy szosowej.

 

 

Ramy szosowe Custom, czyli pachnie Italią

Niezależnie od tego, czy chodzi o najwyższe miejsca na podium, czy najwyższy komfort jazdy – wszystko zamyka się w indywidualnych parametrach ramy szosowej, powodując, że najistotniejszą sprawą jest rozmiar ramy szosowej a wzrost. Specjalistami od tego są włoscy inżynierowie którzy w małych manufakturach customizją ramy szosowe od lat. Ci rowerowi mędrcy precyzyjnie dopasowują geometrie ramy szosowej do: wzrostu, wagi, stylu jazdy i Twoich indywidualnych preferencji. Cel – uzyskać, niemal idealny rozkład masy Twojego ciała, jeszcze bardziej obniżyć środek ciężkości, dać maksymalny komfort jazdy, lepsze prowadzenie roweru i świetną aerodynamikę.

 

Rozmiar roweru damskiego? Kobiety mają inna budowę ciała, dlatego muszą szukać rowerów z damską geometrią – zajrzyjcie tutaj

 

Porada praktyczna – jak dobrać ramę roweru szosowego

Przy skręcaniu kierownicy w ciasnych zakrętach, może okazać się, że zahaczasz kolanem o kierownice, ale to nie koniecznie musi świadczyć o tym, że rama jest za mała, nie mniej jednak, aby tego uniknąć dokonaj wszystkich pomiarów z naszej instrukcji, nie poprzestawaj na wzroście.

Sytuacją, której możesz się obawiać to moment w którym czubkiem palców stopy, trzymając ja na pedale, podczas zakrętów dotykasz koła. Wtedy rama na pewno jest dla Ciebie za mała. To kolejny dowód na to, aby trzymać się swoich parametrów. Jak kupujesz garnitur, sprzedawca mierzy obwód klatki, długość ramion, wzrost, a nie tylko wzrost.

 

Co jeśli rozmiar ramy szosowej mamy już określony, a dalej czujemy że coś nie pasuje?

Przeczytaj nasze pozostałe bike fitting-owe porady

Jak ustawić siodełko

Jak ustawić kierownicę w rowerze

Jak ustawić mostek w rowerze

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Shimano Poland, zdjęcia są własnością Shimano Poland