Rozmiary ram mtb

Rozmiary ram mtb

Rozmiary ram mtb. Jak wybrać odpowiedni rozmiar ramy mtb?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar ramy mtb. To nie takie proste, wymaga skupienia, ale warto bo uwierzcie mi, przyjdzie dzień, kiedy będziecie przeklinać decyzję podjętą pod wpływem impulsu w sklepie rowerowym, gdzie akurat było to co było. Rozmiar ramy roweru mtb jest nie tylko kwestią Twojego wzrostu, ale połączeniem stylu jazdy, rodzaju roweru mtb i pozostałych parametrów ciała.

 

Krok pierwszy – rozmiar ramy do wzrostu mtb

Krok numer jeden – zadbaj o solidne pomiary. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule rozmiar ramy roweru mtb do wzrostu tabela – jak zmierzyć swoje ciało

 

Krok numer dwa, czyli maksymalny i minimalny rozmiar ramy mtb 

Na podstawie parametrów z pierwszego kroku, określisz swój maksymalny i minimalny rozmiar ramy mtb do wzrostu. Maksymalny rozmiar ramy mtb to taki, który w praktyce w przekroju zagwarantuje odpowiednią odległość między górną rurą ramy a kroczem. Podczas zeskoku z pedałów musisz mieć dystans do ramy. Przyjętą normą jest 10 cm wolności. Wyjdzie to również, jeśli stojąc nad rowerem mtb uzyskasz możliwość, aby podnieś przednie koło do wysokości 10 – 15 cm. Jeśli zachowasz swobodę, jesteś w domu. Ale najważniejsze jest, że to wszystko da się zmierzyć i załatwić zdalnie. (patrz krok numer jeden)

Mtb rozmiar ramy minimalny – do jego ustalenia również potrzebujesz pomiarów wykonanych według naszej instrukcji – znajdziesz ją pod linkiem: rozmiar ramy roweru mtb do wzrostu tabela – jak zmierzyć swoje ciało

 

Jak dobrać rozmiar ramy mtb (rozmiar minimalny)

Długość nóg od ziemi do kroku – uzyskany pomiar w cm pomnóż przez 0,57

Dla ram mtb uzyskany wynik w centymetrach musisz przekonwertować na cale, dlatego oblicz go według wzoru (1 cal to 2,54 cm)

 

Rozmiar roweru damskiego? Kobiety mają inna budowę ciała, dlatego muszą szukać rowerów z damską geometrią – zajrzyjcie tutaj

 

Porada praktyczna – jak dobrać rozmiar ramy mtb

Przy skręcaniu kierownicy w ciasnych zakrętach, może okazać się, że zahaczasz kolanem o kierownice, ale to nie koniecznie musi świadczyć o tym, że rama jest za mała, nie mniej jednak, aby tego uniknąć dokonaj wszystkich pomiarów z naszej instrukcji, nie poprzestawaj na wzroście.

Sytuacją, której możesz się obawiać to moment w którym czubkiem palców stopy, trzymając ja na pedale, podczas zakrętów dotykasz koła. Wtedy rama mtb na pewno jest dla Ciebie za mała. To kolejny dowód na to, aby trzymać się swoich parametrów. Jak kupujesz garnitur, sprzedawca mierzy obwód klatki, długość ramion, wzrost, a nie tylko wzrost.

 

Jaki rozmiar ramy mtb, jeśli jestem pomiędzy dwoma rozmiarami?

Jest tylko jedno wyjście – określ uczciwie sam przed sobą własny styl jazdy. Jeśli więcej jeździsz w terenie lub bike parku, wybierz rozmiar mniejszy. Jeśli natomiast używasz roweru do jazdy po płaskich ścieżkach, drogach lub długich dystansach, zdecydowanie lepszy będzie rozmiar większy.

 

Coś Wow, czyli mtb rozmiar ramy w wersji Custom

Wyobraź sobie sytuacje w której możesz, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i specyfikacją – stworzyć własny rozmiar ramy mtb, kreśląc kąty, dostosowując długości, tak by pasowały do Twojego stylu jazdy! Zaprojektowanie jedynej w swoim rodzaju, adekwatnej do stylu jazdy maszyny, jest ogromną frajdą. Jeśli uprawiasz: Enduro, XC, Downhill czy Bike packing, lub po prostu marzy Ci się rower do jazdy w terenie o indywidualnych parametrach idź w to! W ten sposób dajesz świadectwo swojego charakteru, świadomości riderskich, dbania o zdrową sylwetkę i efektywną jazdę.

 

Co jeśli rozmiar ramy mtb mamy już określony, a dalej czujemy że coś nie pasuje?

Przeczytaj nasze pozostałe bike fitting-owe porady:

Jak ustawić siodełko

Jak ustawić kierownicę w rowerze

Jak ustawić mostek w rowerze