Jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu?

 

Rozmiar ramy dopasowany do wzrostu

bo świat się zmienił. Świat chce mieć dopasowany rowerStać nas na wyższy poziom satysfakcji. Stajemy się kreatorami naszych ulubionych zabawek.

 

Jak dobrać rozmiar ramy w rowerze enduro?

Weźmy na warsztat moją osobę i możliwość stworzenia ręcznie robionej ramy, a w tym customizację rasowego ENDURO 650b.

Mam:
180 cm wzrostu, długie nogi, nieproporcjonalne od bioder do kolana – zawadzam często o kierownicę. Ma, krótkie ramiona i tendencję do garbienia się, przez co odczuwam ból pleców na rowerze. Postanowiłem poszukać ręcznie robione ramy do enduro.

Pytanie: Jaki rozmiar ramy do wzrostu 180 i niestandardowej budowy ciała?

Chce:
Agresywny rower, skok ramy 150mm – 160mm. Ciekawy kolor ramy. Ale przede wszystkim chcę mieć dobrą pozycję na rowerze, ale nie wiem jaki środek ciężkości w rowerze enduro. Interesuje mnie dobra cena za rower enduro i w końcu dobry rozmiar ramy roweru!

W pierwszej kolejności kontaktuję się z działem technicznym Zumbi Custom. Określam moje potrzeby: opisuję mój odwieczny problem z dopasowaniem roweru i rozmiarem ramy do wzrostu. Charakteryzuję mój styl jazdy i podaję miejsca, gdzie jeżdżę najczęściej. Wymieniam też swoje upodobania co do długości ramy, kątów główki ramy i przyzwyczajeń w kategorii do wielkość ramy roweru. (Są też możliwości zamówienia własnych wymiarów dla geometria ramy do enduro). Począwszy od tradycyjnej geometrii do bardzo progresywnej z płaskim kątem główki i długą górną rurą ramy mtb, dając efekt pod nazwą choperowata geometria ramy.

Jak dobrać ramę roweru z pełnym zawieszeniem?
Dokonuję wstępnego pomiaru (odpowiedniego dla dopasowania geometrii w ramie enduro) trzech długości: wzrostu, długości ramion, długości nóg i podaję swoją wagę.

 

Wzrost, a rozmiar ramy – jak mierzyć?
Ramiona mierzę od połowy dłoni do pachy. Długość nóg – stojąc wyprostowanym od krocza do ziemi, a wzrost podaję od czubka głowy do ziemi, najlepiej stojąc przy ścianie. Na początek to wystarcza. Parametry powinny być dodatkowo przeanalizowane komputerowo, a także sytuację powinien ocenić konstruktor ram rowerowych.

Tylko własne parametry ramy rowerowej, dają możliwość wygody, ale i utrzymania odpowiedniego miejsca – środek ciężkości w punkcie konstrukcyjnym ramy. Każdy z nas wie, że często w sklepach sprzedawcy oferują nam to co akurat jest. Rama rowerowa z damperem na zamówienie jest odwrotnością. To Ty mówisz jaką ramę chcesz, a dobry konstruktor potem tworzymy ramy typu full, specjalnie dla Ciebie. Oczywiście, możesz też zdać się na pomiary ekspertów w tej dziedzinie i skonsultować z konstruktorami swoje potrzeby.

Moje doświadczenia z geometrią Custom

Konstruktor kontaktuje się ze mą telefonicznie, omawia opisane wymiary i zadaje dodatkowe pytania. Następnego dnia, dostaję moja własna geometrię roweru enduro 29, podpisaną przez budowniczych rowerów. Moją uwagę zwraca komentarz głównego konstruktora w którym opiera się on na swoim długoletnim doświadczeniu w zjeździe i sugeruje zmianę kół na 29cali z zachowaniem wygodnej dla mnie geometrii ramy enduro, stworzonej bazowo z progresywnego modelu. Bazą jest geometria roweru 27.5 cali z i podniesionym skokiem dla ramy  29” względem standardu do 150mm skoku ramy enduro 29. Wow! To jest to, czego oczekuje się od tak nielicznych firm, mówiących o sobie: producent ram rowerowych, robiących rowery enduro i ramy full na wymiar.
Eksperci, sugerują w moim przypadku zastosowanie rozwiązania 2×11, wraz ze stworzeniem specjalnego mocowana do przerzutki Shimano XT, celem optymalizacji – waga roweru enduro, właściwości roweru AM. Bezpłatnie domawiam też mocowanie na dwa bidony, a za dopłatą najwyższy model sztycy Race Face Turbine 150mm, do specjalne wydłużonej dla mnie rury pod siodłowej. Nie będę się chwiał, przy teleskopowej sztycy 150mm z maksymalnym wysunięciem. Miłą niespodzianką jest bezpłatny wybór koloru ramy do enduro, spośród dostępnych: czarny mat, Raw, szary rodem z mercedes AMG, team-owy, czerwony, pomarańczowy i niebieski.

 

Po krótkim przemyśleniu – długie nie jest wymagane. Jeśli zastanawiasz się jak dobrać ramę roweru do wzrostu –  trzeba zaufać profesjonalistom z widoczną gołym okiem pasją do rowerów i oddaniem do tego co robią. Czuję że w końcu ktoś zadba o to, abym mógł wygodnie, bez bólu pleców, przez wiele godzin jeździć na moim rowerze enduro.