Rower Enduro

Rower Enduro

Rower enduro na kołach 27.5 cali / rower enduro 29 – czym się różnią?

JAK NARODZIŁO SIĘ ENDURO I DLACZEGO KOCHAMY ROWERY ENDURO?   W dziejach kolarstwa był taki moment, gdy enduro zostało potraktowane jako emerytura dla zawodników downhilowych. Teraz enduro budzi respekt. Właściwie jest już prawie subkulturą. I nie ma czemu się dziwić, bo emocje podczas zjazdów są właściwie takie same jak w dh, ale swoboda poruszania się na rowerze bez porównania większa.

CZYM JEST JAZDA NA ROWERZE ENDURO?   Enduro to przemierzanie nieznanego górskiego terenu lub jazda po przygotowanych trasach, których jest co raz więcej w Polsce (jak chociażby rozbudowany system tras w Bielsku Białej czy Srebrnej Górze i na świecie. Jazda, a więc nie tylko zjazd, ale też podjazdy i wyciąganie prędkości na prostszych odcinkach. Momentami trasy nie ustępują trudności tym downhillowym, a często są od niech znacznie dłuższe. To jak szybko uda się ją pokonać nie zależy jedynie od płynności zjazdu, ale przede wszystkim od sprawnego w przejścia ze zjazdu na podjazd oraz od osławionej silnej łydki.

JAKIE ROWERY DO ENDURO WYBRAĆ? Napęd 1×11 – tak czy nie i jaka zębatka. Jaki skok amortyzatora?   Rowery enduro muszą znosić duże prędkości w ciężkim terenie. Konieczne jest zatem zastosowanie odpowiednio lekkiego osprzętu, by przy podjeżdżaniu nie wyzionąć ducha. Jedenastorzędowa kaseta z czterdziestodwuzębowym blatem pozwoli nam odkryć uroki atakowania tych bardziej stromych podjazdów. Oczywiście w takich sytuacjach dobrze jest, kiedy rower enduro waży nie więcej niż czternaście kilogramów, choć po kilku godzinach jazdy będziemy dziękować sobie za każde zredukowane 100g. W gamie rowerów znajdziemy ciekawe modele do Super Enduro , w którym ramy enduro posiadają 180mm skoku i nawet one mieści się w tym limicie wagowym. Jeśli natomiast nie planujemy w najbliższym czasie startu w Enduro World Series, w zupełności wystarczą nam modele Enduro w którym producenci zdejmują zbędne kilogramy. Ramy enduro ze 160 mm skoku bez problemu poradzą sobie na większości tras.

ENDURO BIKE NA KOŁACH 29 CZY 27.5 ?   Rowery enduro na kołach 27,5 wydają się być najlepszym kompromisem między szybkością a kontrolą nad rowerem, która przydaje się zwłaszcza w zakrętach. Rower na kołach 29 cali, daje natomiast większą stabilność na korzeniach, ale kosztem zwrotności.  Na enduro 29, pokonując podjazdy będziesz czuł  się jak na rowerze do maratonu, a podczas jazdy w dół, rower zachowa się podobnie jak rower zjazdowy. Jak wieść niesie, być w pełni enduro, oprócz banana w plecaku, trzeba jeszcze zastosować system bezdętkowy, a do tego zarówno endurówki na kołach 27.5 jak i na 29 są przygotowane. Jeśli jednak czujesz, że samemu nie uda Ci się w pełni wykorzystać możliwości takiego wozidła, wpadnij na szkolenie jazdy z instruktorami Zumbi Foundation! Informacji uzyskach jak wyślesz do nas email z zapytaniem

Dzięki realizacji misji Fundacji, polegającej zwiększaniu  bezpieczeństwa na rowerze, poprzez treningi z techniki jazdy enduro, organizujemy darmowe, otwarte szkolenia z Mistrzem Europy Enduro World Series