Rower elektryczny jak działa

Rower elektryczny jak działa

Pewnie zadajesz sobie pytanie, rower elektryczny jak działa?

Rowery elektryczne są dużo bardziej wymagające dla właścicieli, niż tradycyjne rowery górskie. Warto zatem poszerzać swoją wiedzę techniczną i wiedzieć, kogo pytać. Wbrew pozorom takie informacje wpływają na Twoje korzystanie z roweru. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy garść porad, dzięki którym będziecie mogli lepiej obsługiwać swoje ebike’i! Wykorzystajcie na maxa ich potencjał i odpowiecie sobie na pytanie czy warto odblokować rower elektryczny? Poznajcie naszą instrukcję obsługi roweru elektrycznego.

Po pierwsze, jedź bezpiecznie i komfortowo

Może wydawać się to mało istotne, ale odpowiednie ubranie na rower elektryczny ma duży wpływ na jazdę. Niektórzy podśmiechują się z ubrań kolarskich, ale w końcu nie chodzi o styl, ale o funkcjonalność. Nigdy nie jedź bez spodenek rowerowych z wkładką na dłuższe trasy (a gwarantujemy, że na rowerze elektrycznym spędzisz o wiele więcej czasu niż na zwykłym górskim), pamiętaj o kurtce przeciwdeszczowej i zapasowych skarpetkach. Bądź przygotowany na różne scenariusze, bez względu na to, czy znasz trasę, czy właśnie wytyczasz nowe szlaki. Poza tym trzeba pamiętać o tym, by chronić skórę na długą ekspozycję słoneczną Zwłaszcza jeśli chodzi o nieosłonione części ciała. Postaw na dobrej jakości ubrania, które nie będą magazynowały potu (jak te bawełniane), ale go odprowadzały. Pomyśl o dobrze wentylowanym kasku z wkładkami, które zapobiegają spływaniu potu po twarzy. Nie zapominaj o rękawicach, które ochronią skórę Twoich dłoni w razie wypadku. Używaj też kremów z filtrami przeciwsłonecznymi – nawet jeśli pogoda nie jest wymarzona, warto w nie zainwestować!

Po drugie, rower elektryczny jaki?

Tak naprawdę każdy rower elektryczny jest inny. Autoryzowany sklep ebike dostosuje model do Ciebie – Twoich oczekiwań i predyspozycji fizycznych. Nie gwarantuje to oczywiście tego, że po kilku jazdach może okazać się, że będziesz potrzebował innego siodełka lub zmiany ustawienia mostka czy kierownicy. Wszystko wychodzi w praniu! W takim przypadku koniecznie skontaktuj się z Twoim sklepem i konsultantem, warto zainwestować w taką wiedzę techniczną i praktyczną. Polecamy skorzystanie z usług bike-fitingu. Pamiętaj, że w przypadku rowerów elektrycznych, na komfort jazdy ma wpływ Twoja postawa ciała – dobrze by było, gdyby ocenił ją specjalista.

Po trzecie, instrukcja obsługi roweru elektrycznego – kwestie techniczne

Warto zwrócić uwagę na dobrze ustawione zawieszenie. Zdarza się, że nawet jeśli wcześniej konsultowałeś się z konstruktorem rowerów elektrycznych lub sprzedawcą, po kilku przejażdżkach Twoje zawieszenie może wymagać pewnych zmian. Nie jest to jednak nic trudnego do samodzielnego poprawienia. Pomijając sięganie do literatury technicznej, można skorzystać z poradników online, które uruchomił np. FOX. Jeśli czujesz, że sam nie dasz rady poprawić zwieszenia, zawsze możesz skorzystać z pomocy sklepu, w którym kupiłeś rower. Dlatego też zawsze warto kupować rowery elektryczne u producenta. Wiele wątpliwości pojawia się również podczas wyboru pedałów. Większość rowerzystów wybiera płaskie pedały zatrzaskowe, ze względu na dużą przyczepność i stabilność jazdy, w szczególności przy zjazdach z dużych górek. Podczas zakupu takich pedałów upewnij się, że środek stopy pokrywa powierzchnię pedała – w innym wypadku zrobisz sobie krzywdę. Wybór pedałów zatrzaskowych wydaje się najlepszy jeśli chodzi o jazdę w trudnych warunkach pogodowych i błocie. Oczywiście, wymagają pewnej techniki jazdy, ale wszystkiego da się nauczyć! Pedały zatrzaskowe są bardzo wydajne i dają większy transfer mocy – warto się nad nimi poważnie zastanowić. A co z kwestią dętek? Dzisiejsze rowery górskie są pozbawione dętek, podobnie jak samochody i zdecydowana większość motocykli. Jak to możliwe? „Tubless”, czyli modele bez dętek pracują jedynie z uszczelniaczem w oponach, dzięki czemu zmniejsza to ryzyko przebicia. Kupując opony bez dętek masz szansę na wygodniejszą jazdę i lepszą przyczepność, a poza tym rower jest po prostu lżejszy.

Po czwarte, kwestia silnika, czyli rower elektryczny jaki wybrać ciąg dalszy.

Jeśli chodzi o rowery elektryczne, nie ma reguły, który silnik jest lepszy. Decydując się na większy silnik szybciej rozładujesz akumulator. Lepiej zacząć od czegoś z mniejszą mocą, bo możesz być zaskoczony, jak wiele daje podczas jazdy silnik. Niedoświadczony rowerzysta będzie miał wrażenie, że nie da się kontrolować takiego roweru! Poza tym, nie ma potrzeby forsowania silnika na większości tras, lepiej zoptymalizować zakres baterii. Korzystaj więc ze średniego i niskiego przedziału, nawet dla własnego komfortu. Nie musisz jeździć cały czas 30 hm/h, lepiej cieszyć się widokami. Możesz wybierać wśród silników Bosch, Shimano Steps, silników centralnych Yamaha, czy Brose.

Po piąte, pamiętaj o zestawie naprawczym!

Instrukcja obsługi roweru elektrycznego sparta, na nic się zda, bez zestawu naprawczego. Nigdy nie jedź na dalszą przejażdżkę bez posiadania takiego zestawu. W trasie wszystko się może zdarzyć, ale nie martw się – nie musisz umieć wszystkiego. Najważniejsze, być potrafił samodzielnie naprawić przebitą oponę albo założyć łańcuch. Zestawy do naprawy rowerów wcale nie są ciężkie – zawierają np. narzędzie wielofunkcyjne z narzędziem łańcuchowym, zapasową dętkę, szybkozłącze, opaski i pompkę. Przyda się też magnes na szprychy w przypadku osób, które posiadają silniki Boscha – zdarza się, że się zatrzymują, dlatego trzeba je mieć na oku. Dodatkowo: aplikacja na smartfon! Polskie i europejskie marki rowerowe, np. ZumbiCycles i producenci silników Shimano stworzyli aplikację na smartfony, dzięki której możesz dostroić silnik. Chodzi głównie o parametry zwiększające wrażliwość na przyspieszenie, wyzwalanie mocy i tryby wspomagania pedałów. Wszystko po to, by jazda na rowerze elektrycznym sprawiała większą przyjemność, a akumulator był bardziej wydajny. Aplikacja umożliwia też zaplanowanie trasy i przewidywania zużycia baterii. Koniecznie zapoznaj się z aplikacją Allmountain!

W końcu liczy się komfort i zabawa podczas jazdy

Jazda na rowerze elektrycznym jest bardziej wymagająca niż na rowerze tradycyjnym. Ebike jest cięższy, szybszy i mocniejszy – nie zapominaj, że posiada baterię, dzięki której pokona nawet najtrudniejsze szlaki. Dlatego na rowerze elektrycznym po prostu trzeba nauczyć się jeździć. Możesz skorzystać z kursów, które są prowadzone przez producentów ebike’ów. Czasem dobrze zasięgnąć porady profesjonalisty odnośnie do stylu i postawy Twojej jazdy. Dzięki umiejętności bezpiecznej jazdy będziesz mógł czerpać z niej o wiele więcej przyjemności, a o to w tym wszystkim chodzi!

zdjęcia są własnością @shimanopolska