Rower downhillowy

Rower downhillowy

Rower downhillowy dla każdego

Downhill to Formuła 1 w kolarstwie! Jeśli dopiero zaczynasz to ten artykuł jest dla Ciebie!

Ze szczytu góry rozciąga się widok na okolicę. Pola, lasy, a w oddali miasto. Niebo wydaje się bliżej i chmury jakby na wyciągnięcie ręki. 998, 1310, 2000 m n.p.m.? Tak naprawdę niewielka różnica, bo kiedy spoglądasz przed siebie zawsze ta sama myśl „ jak zejść na dół”? Na szczęście, jest rower downhillowy, więc wątpliwości rozwiewają się same!

Downhill to odmiana kolarstwa grawitacyjnego, w której siła przyciągania jest dla nas sprzymierzeńcem i przeszkodą jednocześnie. Trasy, na tyle strome, że przejście po nich jest niemal niemożliwe, pełne są przeszkód. Częściowo wykorzystując naturalne cechy ternu, a dodatkowo odpowiednio kształtując niektóre odcinki, budowniczowie dążą do tworzenia ścieżek, na których prędkość wypracowuje się brakiem hamowania. Im lepsza technika tym rzadziej palec naciska klamkę hamulca.

 

Rower do downhillu o charakterystycznej geometrii jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych jednośladów. Wrażenie jakby zbyt wysoko umieszczonej kierownicy powstaje przez przystosowanie ramy do dwupółkowego amortyzatoa –najsolidniejszej konstrukcji na rynku. Rama downhillowa o amortyzacji, około 200mm, przejmie większość energii przy dalekich lotach, odciążając stawy. Jeśli postawimy jeszcze do tego na zawieszenie w technologii FPS, zredukujemy wpływ hamowania i pedałowania na jego pracę. Obniżony support pozwala lepiej panować nad rowerem, dynamicznie wchodzić w zakręty i żywiołowo reagować w niespodziewanych sytuacjach. Szeroka kierownica oraz wewnętrzne prowadzenie przewodów zapewnią kontrolę i swobodę podczas skręcania.

Rowery downhill służą wyłącznie do zajazdów i to tych najcięższych i najbardziej wymagających.