Multitool na rower – narzędzie rowerowe, którego potrzebujesz w terenie
Multitoole lekiem na całe ryzyko
Podróż w nieznane i odkrywanie świata jest opcją która tworzy prawdziwą przygodę. Można się jednak spodziewać, że sprzęt zawiedzie w najgorszym momencie. Deszcz, zimno czy daleko do celu. Awarie rowerowe są nieprzewidziane, ale są częścią wyprawy i Twojej rowerowej historii, którą zapamiętasz lepiej im bardziej da Ci w kość. Jeśli trzeba naprawić rower, to rowerowe narzędzie, które możesz wziąć ze sobą, staje się Twoim przyjacielem podczas wyprawy. Każdy szanujący się rowerzysta zna lub powinien znać rowerowe multitoole, takich marek jak PRO, Topeak czy Blackburn czy wycinane na maszynach CNC z jednolitego blogu materiałowego, piękne ale i drogie multitoole Lenzyne. My natomiast przedstawiamy wybór najważniejszych elementów multitool na rower.
Naprawa łańcucha rowerowego – skuwacz łańcucha
Rzadko używany, ale dzień w którym to zrobisz jest wart swojej ceny. Znajdziesz go w bardziej rozbudowanych narzędziach wielofunkcyjnych. Skuwacz łańcucha jest kompatybilny praktycznie ze wszystkimi łańcuchami na rynku, ale warto poczytać specyfikację narzędzia, bo są takie multitoole, które obsługują tylko wybrane grupy rzędowe łańcucha rowerowego. Dostępne w narzędziach od 11 funkcji.
Klucze imbusowe, klucze krzyżakowe płaskie i klucze gwiazdkowe
To podstawowe wyposażenie każdego rowerowego multitoola, ale nie poprzestawaj na tym. Poszukaj takiego, który jest dedykowany do rowerów. Zwróć również uwagę, aby klucze rowerowe były wystarczająco długie. Ułatwi Ci to dotarcie do trudnodostępnych miejsc w rowerze, a na wadze wiele nie stracisz
Klucz do szprych
To funkcja opcjonalna, zawsze możesz dokupić taki klucz i osobno wrzucić do plecaka. Waży niewiele, ale czy jest Ci potrzebny w terenie?
Łyżka do opon
W dobrych rowerowych multitoolach znajdziesz również łyżkę do opon. Musi być ona mocna, trwała i przede wszystkim sztywna. Najlepsze wykonane są z jednolitego materiału dzięki obróbce na maszynach CNC. Pomyśl o tym, zanim przydarzy się sytuacja, że przez złamaną łyżkę multitool będzie do wyrzucenia, a koszt zakupu nowego z powodu łyżki będzie absurdalny.
Klin hamulca tarczowego
Przydatna funkcja, rzadko dostępna, ale warto poszukać.
Pompka na naboje Co2 i zapasowy nabój
Najlepsza pompka Co2 to ta z regulacją. Nabój, tzw. „bomba” pozwoli szybko uzupełnić powietrze w oponie i mieści się w kieszenie. Nie musisz już wozić dużej nieporęcznej pompki. Oczywiście jeśli wcześniej zainwestujesz w zestaw tubless (koła bezdętkowe). Pamiętaj również, aby osłonić nabój podczas używania gumową osłonką. Oczywiście jest to droższa opcja od posiadania zwykłej pompki. Nie chodzi tu tylko o wagę, to wygoda! Taką inwestycję polecamy z czystym sumieniem
Porada praktyka – miej ze sobą nylonową, lekarską rękawiczkę, którą w razie dużego rozerwania opony, załatasz dziurę, upychając kawałek rękawiczki w miejscu rozdarcia. Trasy nie powtórzysz, ale przynajmniej dojedziesz na kołach do samochodu.
Mechanika awaryjna to pojęcie, które warto zapamiętać, bez względu na to gdzie jeździsz i jak bardzo jesteś ostrożny. Awarie się zdarzają, są po prostu częścią przygody. Dzięki kieszonkowemu multitool na rower, samodzielnie naprawisz usterkę i ruszysz w dalszą drogę!