Dobór ramy do wzrostu

Dobór ramy do wzrostu

Dobór ramy do wzrostu

i popularność rowerów mtb wzrasta, a wraz z nią pytanie jaki rozmiar ramy rowerowej?

Dawniej jeździło się po prostu na tym co było dostępne

Własny pomysł na wielkość ramy rowerowej, a w tym geometria custom, zauważalna była co prawda w rowerach szosowych, produkowanych zwłaszcza we włoskich manufakturach. Dobór ramy szosowej dla każdego włoskiego kolarza to punkt honoru! 🙂 W mtb na przełomie lat 90-tych i 2000, geometria w rowerach górskich i wielkość ramy w rowerze u poszczególnych firm bardzo się różniła. Każda marka testowała i szukała swojego pomysłu na zwiększenie efektywności podczas zjazdu i wygody prowadzenia rowerów górskich.

Doświadczenie – dobór ramy

Wszystkie długości rur customowych ram dopasowane muszą być nie tylko za pomocą komputera, ale za pomocą: śrub, miarek i przede wszystkim spojrzenia konstruktora, lub bike-fitera, praktyka uprawiającego sporty rowerowe, grawitacyjne lub wyścigowe. Chodzi o to, aby czuł on to coś, czego nie zmierzy przyrząd. To on ostatecznie wie czy dobrane parametry sprawdzą się w terenie. Doświadczenie w produkcji ram rowerowych, gwarantują polscy producenci. Dobór ramy Romet, Zumbi, czy Antidoute jest łatwiejszy, dzięki kontaktowi z firmą, niż mozolne wyszukiwanie w internecie: Cube jaki rozmiar ramy. Polskich firm nie jest dużo, ale akcja #madeinpoland ma lika również od nas.

 

 

Dla kogo jest customowa wielkość ramy rowerowej?

Przede wszystkim dla osób o dużym wzroście, które nie mogą dobrać ramy do wzrostu i przez to dopasować do siebie roweru górskiego. Natomiast w sporcie –  dla zawodników startujący w rozgrywkach pucharowych.

Customowa geometria ram enduro i dh – to opcja dla dobrze jeżdżących riderów i amatorów kolarstwa górskiego, chcących zwiększyć swoją efektywność na ścieżkach np: Bielsko Biała Enduro Trails. To opcja dla osób pasjonujących się w rowerach mtb, którzy chcą się wyróżnić spośród tajwańskiego tłoku. Custom to poczucie większej integralności z rowerem górskim i dzięki temu czerpanie większej przyjemności z jazdy.

Gdyby nie możliwość indywidualnego doboru ramy szosowej, czy ramy mtb, osoby wysokie, niskie i osoby o niestandardowej budowie ciała (długie nogi, krótsze przedramiona itd.) nie mogłyby dopasować roweru do wzrostu czy preferencji riderskich. Idealny rozmiar ramy – jest możliwy 🙂

Geometria ramy enduro stworzona pod wymiar ridera. 

Tylko własne parametry ramy rowerowej, dają możliwość wygody, ale i utrzymania odpowiedniego miejsca – środek ciężkości w punkcie konstrukcyjnym ramy. Każdy z nas wie, że często w sklepach sprzedawcy oferują nam to co akurat jest. Rama rowerowa  na zamówienie jest rozwiązaniem dużo lepszym. To Ty mówisz jaką ramę chcesz, a potem fabryka buduje ramę  –specjalnie dla Ciebie. Oczywiście, w europejskich manufakturach, możesz też zdać się na fachową pomoc inżynierów, którzy zbiorą pomiary Twojego ciała i skonsultują Twoje kolarskie potrzeby.

 

Jakie możliwości daje customowa wielkość ramy w rowerze?

Możesz zmienić długość górnej rury ramy zjazdowej i ramy mtb, wysokość rury pod siodłowej, np. dla charakterystyki ramy XC. Możesz mieć ramy enduro z płaskim kątem główki, ramy kąt główki 65 stopni lub jeśli lubisz to nawet 63* dla kół 29er i skoku 160mm 🙂 Możesz zmienić wysokość główki, żeby sprawdzić jak dopasować rurę sterową amortyzatora do ramy.  Ale to tylko kilka z wielu opcji dla zapytania: budowa roweru zjazdowego lub budowanie roweru na ramie enduro. Możesz stworzyć własny rower ścieżkowy lub rower do allmountain. Możesz wydłużyć górną rurę w ramie i zastosować krótki mostek, np. 40mm / 30mm Dzięki takiemu rozwiązaniu, Twój rower górski będzie idealnie kleił się do podłoża. Jeździsz dużo w bike parkach? – zmień kąt główki i uzyskaj rower o charakterze chopera, do szybkiej, wygodnej jazdy, ale nieco kosztem zwrotności. Albo postaw na najbardziej zwrotny rower do enduro 29 w rozwinięciu tradycyjna geometria enduro vs progresywna geometria enduro. To zależy w jakim terenie poruszasz się najczęściej na swoim bike-u, lub gdzie planujesz jeździć. To w duże mierze zależy od miejsca w którym mieszkasz.