Budowa roweru

Budowa roweru

Budowa roweru, czy warto? Czy się opłaca?

Kiedy budowanie roweru ma sens?

Im dłużej jeździmy na rowerze, tym łatwiej nam określić, co najbardziej odpowiada, a która z rzeczy przeszkadza. Doświadczenie, jak w każdej dziedzinie życia robi swoje. Dlatego w końcu nadchodzi czas, że postanawiamy złożyć swój rower do enduro lub all mountain –skompletować taki zestaw części, który sprosta naszym wymaganiom. Bez kompromisów.

Rama z dedykowaną geometrią – kiedy warto?

Na początek musimy rozważyć kwestię, jakie wyzwania czekają na nasz nowy sprzęt. Czy będziemy przede wszystkim agresywnie cisnąć w dół w bike parkach, czy raczej planujemy zróżnicowane trasy, a może zróżnicowane ale agresywne? Coś Wam to mówi? Bardzo często właśnie enduro riderzy potrzebują sprzętu skrojonego na miarę, ze względu na wyjątkowo różnorodne warunki w jakich będzie on używany przy dużych obciążeniach jednocześnie. Ramy na zamówienie to jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań w takim wypadku.

Rower budowa samemu

Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne składanie roweru górskiego, częścią od której powinniśmy zacząć poszukiwania jest rama enduro. Poza określeniem zastosowania, kolejny etap to wybór rozmiaru ramy. Możemy zdecydować się jeden ze standaryzowanych rozmiarów, a możemy też pójść o krok dalej i skorzystać z możliwości wykonania ramy na zamówienie, dokładnie pod nasze wymiary. Jeśli rower ma nam służyć przez lata, dobra rama to podstawa, pamiętajcie, że rama jest kręgosłupem roweru. Kiedy osprzęt będzie się zużywał, rama roweru enduro pozostanie bazą, na której możemy budować kolejne wersje naszej maszyny, tak zwany tuning roweru.

Jaką ramę kupić?

Czy to rama na zamówienie, czy też produkowana seryjnie, jej wybór pociągnie za sobą decyzję co do wielkości kół- w enduro są to najczęściej 27,5 cala. Ta średnica pozwala zachować prędkość i odpowiednio wybierać nierówności terenu przy jednoczesnym utrzymaniu doskonałej kontroli w zakrętach. Kolejnym elementem, który wpłynie znacząco na szybkość pokonywania długich odcinków jest układ napędowy. Przeważnie wybieramy między jedenasto (1×11) a dwunastorzędową kasetą, (1×12) choć dziesiątki jeszcze czasem się trafiają. Samodzielna selekcja podzespołów daje nam możliwość wyboru, czy zależy nam na wspinaniu się pod wyjątkowo strome wzniesienia, czy też postawimy na możliwość mocniejszego dokręcenia na prostym- tu ilość zębów będzie wahała się od 28 do 34 w przednim blacie. Preferowany tylny blat to 32-46 zębów Shimano – szerzej opiszemy to następnych artykułach. Pamiętajcie, aby dopytać producenta czy da się do waszej nowej ramy enduro zamontować dwa blaty z przodu, zwłaszcza, jeśli nie jesteście pewni, gdzie finalnie będziecie jeździć. Podczas zakupu ramy, zastanówcie się również jakie mocowanie ma wasza przednia przerzutka, bo każda rama do enduro ma różne systemy mocowania, zalecane przez producenta.

Opcje dodatkowe, budowa koła rowerowego?

Samodzielne składanie roweru enduro to poza kwestiami użytkowymi, także zabawa kolorami. Większość części możemy znaleźć w dowolnym odcieniu. W połączeniu z customowo malowana ramą, rower na zamówienie może stać się Twoim znakiem rozpoznawczym na trasie!