Blog mtb

Blog mtb

Blog mtb

Każdy może być enduro! Enduro to pasja, emocje, przyjaźń, zdrowie i ekologia!

Rowerowe tripy enduro, stają się coraz bardziej popularne. Na fullach enduro i hardtail-ach enduro, zwiedzamy dzikie zakątki świata, jeździmy po trudnych ścieżkach enduro, wysokogórskich ścieżkach, błotnistych lasach i szybkich singlach w bike parkach na całym globie. Jest nas coraz więcej w coraz większej ilości pięknych miejsc. Tanieją przeloty z rowerem, powstają nowe trasy i infrastruktura rowerowa, a rozwój społeczności enduro w sieci, sprzyja nawiązywaniu kontaktów z miejscowymi Riderami, którzy chętnie oprowadzają turystów po mało znanych górskich ścieżkach. Czym dla nas jest enduro i jak je uprawiać bez niszczenia przyrody – czytajcie nasz mtb blog? Enduro to wolność i chcemy, jeździć jeszcze przez długi czas po ulubionych miejscówach.

eko bike zumbi

BLOG MTB – badania

Blog mtb donosi, że niezależne medium (dane z badań) podaje, że już 40% kolarzy enduro jeździ codziennie, 27 weekendowo poza miastem, a 30%…odbywa dalsze wyprawy enduro co najmniej raz do roku.
Taka intensywność nie pozostaje bez wpływu na odwiedzane przez Riderów miejsca, ekosystemy i środowisko naturalne.

Każdy z nas może być enduro. Należy tylko pamiętać o podstawowych modelach zachowań, podczas spędzania czasu na rowerze, zwłaszcza jeżdżąc w górach, gdzie każde nieodpowiednie zachowanie ma druzgocący wpływ na ekosystem. Weźmy pod uwagę zwykły pozostawiony śmieć, którego nie ma kto posprzątać. Mtb blog – mówi stanowcze nie, zaśmiecaniu ścieżek!

singletrack enduro mtb

BLOG MTB – nie zaśmiecaj

Enduro riderzy, nie śmiecą, nie dewastują lokalnej przyrody, nie hałasują. Zamiast jedzenia w sieciówkach, korzystają z lokalnej kuchni, a w góry dojeżdżają komunikacją zbiorową. W wysokim sezonie, omijają przepełnione bike parki na rzecz odkrywania dzikich, lub mniej zaludnionych ścieżek, oszczędzając już i tak mocno eksploatowane trasy. Z bike parków natomiast, korzystają poza szczytowym sezonem.
Wskazane jest również wtopienie się w lokalny klimat, poznanie kultury, smaków, stylu życia. Powoduje to prawdziwe odczuwanie i szczere doświadczenie.

MTB BLOG – ebike

Rozwijająca się w niezwykle szybkim tempie moda na e-bike idealnie wpisuje się w eko trend. Posiadanie roweru elektrycznego w porównaniu z tradycyjnym rowerem górskim, nie jest oczywiście, zachowaniem bardziej „eko”. Jeżeli zastąpimy rowerem elektrycznym – motor crossowy, quad czy samochód, zdecydowanie, dajemy odetchnąć górskiej przyrodzie.

enduro 27 full FOX

MTB BLOG – podsumowanie

Jeżeli nie będziemy dbać o otoczenie, to budowa nowych górskich tras, zostanie zatrzymana, wolność jazdy po niedostępnym terenie zakazana z czego wszyscy (freeride-owcy) na pewno nie będą zachwyceni. Pamiętajmy, że to właśnie nasze zachowanie wpływa na stosunek władz parków narodowych i rezerwatów przyrody na współpracę z lokalnymi budowniczymi. Jak sobie zasiejemy, tak będziemy jeździć.
Dlatego jeśli chcemy cieszyć się jakością i dostępnością dzikich miejsc, wdrażajmy zasady  enduro riderów.