Baterie do roweru elektrycznego
Często czytając różne artykuły dotyczące e-bikeów mamy wątpliwości, co do znaczenia poszczególnych pojęć – wyjaśniamy! I nie ma w tym nic złego! Branża rowerów elektrycznych w Polsce nieustannie się rozwija i często nie tłumaczy się zbyt dobrze specyficznych wyrażeń na nasz ojczysty język. W tym artykule znajdziecie wyjaśnienie najczęściej pojawiających się w branży zwrotów dotyczących rowerów elektrycznych.
Pedały
Pedał elektryczny: jeśli rower ma zamontowany pedał elektryczny, oznacza to, że posiada wspomaganie pedałów do prędkości 25 km/h, przy czym moc silnika ogranicza się do 250 W.
S-pedał: jeśli rower ma zamontowany s-pedał, oznacza to, że posiada wspomaganie pedałów do prędkości 45 km/h, przy czym moc silnika jest ograniczona do 500 W. Korzystanie z takiego roweru wymaga od nas uprzedniego zarejestrowania się i ubezpieczenia. Ponadto, musimy mieć prawo jazdy na motorower, motocykl lub samochód.
Baterie do rowerów elektrycznych
Pojemność baterie litowo jonowe Wh: oznacza, że pojemność baterii (akumulatora) mierzy się w watogodzinach (Wh). Obecnie dostępnych jest wiele różnych modeli i marek akumulatorów, ale za podstawowe uznaje się te o mocy 250 Wh. Kupić jednak możemy i takie, które mają moc nawet do 1000 Wh – im wyższa wartość Wh akumulatora, tym większy jest jego zasięg (ilość kilometrów, które można przejechać na jednej baterii).
Baterie elektryczne do rowerów, mają swój zasięg: zasięg akumulatora jest zależny od kilku czynników: naładowania, pojemności, poziomu wspomagania, Twojej masy ciała i obciążenia, jakie masz ze sobą, temperatury powietrza, terenu, ciśnienia w oponach, przełożenia i opon.
Silnik rowerowy
Moc silnika: moc silnika w rowerze elektrycznym jest mierzona w watach. Wg przepisów największa moc silnika nie powinna przekraczać 250 W. Jednak teoria mało ma wspólnego z praktyką, bo w zależności od momentu obrotowego i przełożenia (kadencji) większość silników osiąga o wiele wyższe wartości (w tzw. szczytowym momencie mocy wyjściowej, czyli wtedy, gdy jedziemy najszybciej).
Moment obrotowy: mierzy się w tzw. metrach Newtona (Nm). Ta wartość służy do opisania mocy obrotowej danego silnika, którą wykorzystuje się do wspomagania rowerzysty podczas jazdy. Im wartość jest wyższa, tym silniejsze wsparcie silnika.
Jazda na rowerze elektrycznym
Walk-assist: to pojęcie odnosi się do tzw. funkcji chodzenia. Można ją włączyć jednym z przycisków znajdujących się na kierownicy. Ogranicza ona prędkość roweru do 6 km/h, przy czym nie musimy pedałować. Funkcja ta jest bardzo przydatna w tłocznych miejscach.
Przerzutki
Przełożenie/kadencja: odnosi się do stosunku przedniej tarczy i tylnej kasety/zębatki. Przerzutki (biegi) regulują prędkość jazdy po różnym terenie.
Zakres biegów: zakres biegów to różnica pomiędzy najwyższymi i najniższymi biegami w naszym rowerze elektrycznym.
Amortyzacja
Skok: pojęcie to odnosi się do amortyzacji roweru elektrycznego. Jest długością z jaką widelec i/lub tylne zawieszenie pracuje (wysuwa się). Im dłuższy skok w rowerze, tym lepsze amortyzowanie na nierównym terenie. Zaleca się skok na ok. 150 mm.
Sag: kolejne pojęcie z zakresu amortyzowania roweru, tym razem dotyczy ugięcia tylnego amortyzatora pod ciężarem ciała rowerzysty. Im lepiej skonstruowany sag, tym bardziej komfortowa staje się jazda w różnorodnym terenie. Zalecane ugięcie amortyzatora do od 20-30% skoku.
Kompresja: pojęcie odnosi się do regulacji czułości amortyzatora tylnego względem prędkości (np. lepsza kontrola wolnych ruchów i hamowania podczas niskiej prędkości lub prawidłowa praca roweru podczas szybkich uderzeń przy wysokiej prędkości).
Tłumienie odbicia: natomiast tłumienie odbicia dotyczy regulowaniu prędkości tylnego amortyzatora po skompresowaniu. Polega to na dobrym kontrolowaniu elementów sprężynowych.
Siodełko
Sztyca: sztycą regulujemy wysokość siodełka. Dzięki temu zsiadanie i wsiadanie na rower jest łatwiejsze, lepiej też kontrolujemy rower podczas jazdy. Sztycę w rowerze elektrycznym możemy używać na konsoli w kierownicy.